Bakırköy Sahili’ne Nasıl Gidilir?

Bakırköy Sahili'ne Nasıl Gidilir?

Murat Belge, İstanbul Gezi Rehberi’nde, Bakırköy’ün asıl isminin eski bir Rum köyüyken “uzak köy” anlamına gelen “Makriköy” olduğunu yazar. Türkçeleştirme sürecinde semt Bakırköy ismini alır. 1955 sonrası girilen hızlı kentsel dönüşüm sürecinden sonra artan nüfusla ve komşu semtlerden ve diğer şehirlerden gelen göçlerle daha kozmopolit bir yapı kazanan semt her daim farklı etnik kimliklerin beraber yaşadığı çok kültürlü bir semt olmuş. Bu yüzden her daim hareketli, renkli ve günün her saati yaşayan bir dokusu var. Bakırköy Sahili de böyle bir doku içinde insanların denizle buluştuğu bir ortam sunuyor. Yeşilköy, Yeşilyurt, Ataköy ve Florya gibi semtlere de yakınlığından dolayı bu bölgede yaşayan gençler ve aileler her mevsim dinlenmek ya da sosyalleşmek için burayı tercih ediyor.

Beşiktaş tarafında iskeleye inip Beşiktaş – Üsküdar feribotuna binip (10dk.) Üsküdar iskelesine geçmeniz gerekmektedir. Üsküdar Marmaray istasyonundan Halkalı yönüne binip 5 durak sonra (18dk.) Yenimahalle durağında inmeniz gerekmektedir. Yaklaşık 700 metre yürüdükten sonra (15dk.) ulaşacaksınız.

Kadıköy tarafında M4 metrosuna inip 1 durak sonra Ayrılık Çeşmesi durağında inmeniz gerekmektedir. (5dk.) Ayrılık Çeşmesi Marmaray istasyonundan Halkalı yönüne binip 6 durak sonra (20dk.) Yenimahalle durağında inmeniz gerekmektedir. Yaklaşık 700 metre yürüdükten sonra (15dk.) ulaşacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir