İstinye/Sarıyer Sahil Şeridi’ne Nasıl Gidilir?

İstine - Sarıyer Sahil Şeridi'ne Nasıl Gidilir?

İstanbul’un denizciliğinde önemli bir yere sahip olan İstinye aslen tersanesiyle anılıyormuş. Küçük Haliç olarak bilinen İstinye koyunda modern anlamda ilk tersane 1912 yılında hizmete açılmış ve 1918 yılında Mondros Anlaşması’ndan sonra 1928 yılına kadar Fransa’nın yönetiminde kalmış. 1928 yılında ise devlet tarafından geri satın alınmış. Tersanenin 1991 yılında kapatılıp bölgenin turizm alanı ilan edilmesinden beri de İstinye ve sahili İstanbul’un denizle iç içe geçtiği en güzel bölgelerinden biri haline gelmiş. Bu noktadan başlayarak Sarıyer’e uzanan sahil hattı üzerinde tarihi yalıların ve evlerin yoğunlaştığını görmek mümkün.  Bu özelliğiyle İstinye-Sarıyer hattı, eski İstanbul dokusunu hissedebileceğimiz ender bölgelerden biri. Bebek ve Arnavutköy hattına oranla yeşilin daha yoğun olduğu, denize sıfır yalıların göz aldığı sahil, İstanbul’dan bağımsız ayrı bir İstanbul gibi.

Beşiktaş tarafından Meydan minibüs duraklarından Beşiktaş – Tarabya minibüslerine binip 21 durak sonra (25dk.) İTÜ durağında inmeniz gerekmektedir. Yaklaşık 600 metre yürüdükten sonra (10dk.) ulaşacaksınız.

Üsküdar tarafından iskeleye inip Üsküdar – Beşiktaş feribotlarına binip (10dk.) Beşiktaş iskelesine geçmeniz gerekmektedir. Duraktan 36L, 40B numaralı otobüslere binip 10 durak sonra (15dk.) Fabrikalar durağında inmeniz gerekmektedir. Zincirlikuyu – Pınar Mahallesi minibüslerine binip 16 durak sonra (15dk.) Çamlıbel durağında inmeniz gerekmektedir. Yaklaşık 110 metre yürüdükten sonra (2dk.) ulaşacaksınız.

Eminönü tarafında yaklaşık 1000 metre yürüdükten sonra (15dk.) Haliç Metrosuna inip Hacıosman yönüne binip 9 durak sonra (30dk.) İtü Ayazağa durağında inmeniz gerekmektedir. Maslak minibüs durağında Çırçırtepe – Ayazağa minibüsüne binip 4 durak sonra (3dk.) Çamlıbel durağında inmeniz gerekmektedir. Yaklaşık 110 metre yürüdükten sonra (2dk.) ulaşacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir