Karaköy Gezilecek Tarihi Mekanlar ve Müzeler

Karaköy Gezilecek Tarihi Mekanlar ve Müzeler

Tarihi ve kalabalık yapısıyla meşhur Karaköy’ün İstanbul’da gezmek için en çok tercih edilen mekanlardan biri olduğu su götürmez bir gerçek. Konum olarak Eminönü’nün karşısında kalan Karaköy‘e de ulaşmak için onlarca alternatif bulunmaktadır.

Galata Kulesi

Galata Kulesi

İstanbul denilince akla ilk gelen yerlerden biri olan Galata Kulesi, Karaköy’de bulunur ve şu an müze olarak ziyaret edilebilmektedir. İçerisinde çeşitli işletmelerin de yer aldığı kulenin tepesinden eşsiz bir İstanbul manzarası izleme imkanınız vardır.

Galata Kulesi Manzarası

Galata Kulesi Hangi Saatlerde Açık

Önceden fikir sahibi olmak için alttaki video ile 360 derece panoramik manzara çekimi başta olmak üzere içerideki mekanların tamamını görebilirsiniz.

Galata Kulesi Hangi Saatlerde Açık

Galata Kulesi saat 8.30’dan gece 0.00’a kadar ziyaretçi kabul etmektedir.

Galata Kulesi Giriş Ücreti

Galata Kulesi Giriş Ücreti

Galata Kulesi’ne tam giriş ücreti 100 lira olmakla birlikte artık kule bir müze olduğu için müzekart ile giriş yapılabilmektedir.

Tophane Bölgesi

Tophane Bölgesi

Karaköy’deki en eski ve popüler yerlerden biri de Tophane’dir. İstanbul’lu olmasanız bile Tophane’nin adını duymuş olmamanız imkansız. Tophane tarihi sokaklarıyla ünlü olmakla birlikte Osmanlı döneminde sanayi bölgesi olarak kullanılmıştır. Günümüzdeyse nargile sevenlerin bir numaralı ziyaret noktası olmakla birlikte Amerikan Pazarı’nı içinde barındırmaktadır.

Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi

Günümüzde Mimar Sinan Üniversitesi tarafından yönetilen Tophane-i Amire Kültür Sanat merkezi de Karaköy’e aşırı yakın bir noktada bulunan ve görülmesi gereken önemli yerlerden biridir.

Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi

Saat Kaça Kadar Ziyaret Edilebilir?

Tophane-i Amire saat 10.00’dan 17.00’a kadar ziyaretçi kabul etmektedir.

Tophane-i Amire Kültür Sanat Merkezi’ne Nasıl Gidilir?

Çeşitli dönemlerde özel etkinlikler de yapılan kültür sanat merkezi M2 Şişhane Metro durağına 9 dakikalık yürüme mesafesinde bulunmaktadır. Daha detaylı yol tarifi için alttaki haritadan yardım alabilirsiniz.

Galata Mevlevihanesi Müzesi

İstanbul’un ilk mevlevihanesi olmak gibi bir sembolik özelliğe sahip olan Galata Mevlevihanesi günümüzde Karaköy’de bulunan bir müzedir. Yapıldığı dönem olan 18. yy’a ait kıyafetlerin, müzik aletlerinin sergilendiği Galata Mevlevihanesi barok mimarisini de yakından görme imkanı veriyor.

Galata Mevlevihanesi Ziyaret Saatleri

Galata Mevlevihanesi Müzesi Ziyaret Saatleri ve Ücret

Müze pazartesi günleri kapalı olmakla birlikte 9.00 – 18.00 saatleri arasında ziyaretçi kabul etmektedir.

Galata Mevlevihanesi Müzesi Giriş Ücreti

Galata Mevlevihanesi Müzesi Görüntüsü

İçeri giriş ücretiyse 25 lira olmakla birlikte müzekart geçmektedir.

Galata Mevlevihanesi’ne Nasıl Gilidir?

M2 Şişhane metro durağına yürüme mesafesinde olan mevlevihaneye bulunduğunuz yerden yol tarifi almak için haritadan yardım alabilirsiniz.

Kamondo Merdivenleri

unutulmaz bir eser kamonda merdivenleri

Karaköy’den sadece geçerken bile dikkat çeken bir nokta olan Kamondo Merdivenleri kendisi kadar ilginç ve güzel bir hikayeye sahip.

Adını merdivenleri yaptıran Abraham Kamondo’dan alan bu merdivenler Abraham Kamondo’nun torunlarını düşündüğü için yaptırdığı bir merdivendir. Torunları okurken Voyvoda Caddesi ve Banker Sokağı arasındaki mesafeyi kısaltmak için yapılan bu merdiven iki parça yapısı sayesinde birisi düştüğünde bir noktada durabilmesini ve aşağı yuvarlanmasını engelleme amaçlı bir yapıya sahiptir. Bu nokta halka açık bir alanda olduğu için 24 saat ziyaret edilebilmekte ve ücretsiz olarak gezilebilmektedir.

Arap Camii

Karaköy’de bulunan en önemli yapılardan biri olan Arap Camii eşine pek rastlanmayan mimarisiyle geniş bir avluya sahiptir. Camii olduğu için ziyaret etmek ücretsiz olmakla birlikte kesinlikle uğranılmasını tavsiye ederiz.

Sahile yakında bir noktada bulunan ve ahşap detaylara sahip olan bu camiiyi ziyaret etmek için haritaya göz atabilirsiniz.

Salt Galata

Galata’da bulunan Salt Galata içinde sergi merkezi, kafesi ve harika bir görüntüsü olan ücretsiz gezebileceğiniz bir noktadır.

Salt Galata Yol Tarifi ve Ücreti

İçeri giriş ücretsiz olmakla birlikte aşağıda bulunan haritadan net yol tarifi alabilirsiniz. Pazartesi günleri kapalı olmakla birlikte 11.00 – 17.00 saatleri arasında ziyaret edilebilmektedir.

Osmanlı Bankası Müzesi

Osmanlı Bankası Müzesi Salt Galata’nın katları içerisinde yer almaktadır.

Özellikle banka müzesinin sahip olduğu koleksiyonu görmek için ziyaret etmeye değer noktalardan biridir.

Tophane Çeşmesi (I. Mahmud Han Çeşmesi)

Bu bölgeden geçerken en azından yanından geçerken bile görebileceğiniz önemli noktalardan biri de Tophane Çeşmesi’dir. Halk için yapılan bu çeşme halka açık bir alanda olduğu için 24 saat görülebilmektedir.

İstanbul Modern Sanat Müzesi

İçerisinde resim, heykel, yerleştirme, video ve daha onlarca eşsiz eserin sergilendiği İstanbul Modern günümüzde de en popüler ziyaret noktalarından biridir.

İstanbul Modern Sanat Müzesi

İstanbul Modern Hangi Saatlerde Açık

Pazartesi günleri kapalı olmakla birlikte 10.00 – 18.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

İstanbul Modern Giriş Ücreti

Tam 36 indirimli için 21 liralık bir giriş ücreti bulunmaktadır.

İstanbul Modern Sanat Müzesi Yol Tarifi

İstanbul Modern’e ulaşmak için M2 metro durağında indikten sonra bir miktar yürümeniz yeterli olacaktır.

Fransız Geçidi İş Merkezi

İnsana minimalist bir sokakta onlarca kafe, rengarenk mekanlar arasında zaman geçirme imkanı sunan Fransız Geçidi Karaköy’de özellikle sevgililerin en önemli uğrak noktalarından biridir.

Sahile çok yakın olan bu noktaya yol tarifi almak için de haritaya göz atabilirsiniz.

❤️ Sitemizde sürekli olarak İstanbul’da gezilecek yerler hakkında içerikler eklenmeye devam edecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir