Kuzguncuk Sahili’ne Nasıl Gidilir?

Kuzguncuk Sahili'ne Nasıl Gidilir?

Kuzguncuk, İstanbul Boğazı’nın Anadolu Yakası’nda Üsküdar’dan sahile indiğinizde ulaştığınız tarihi ve sakin bir semt. Adının ‘Altın Kiremit’ anlamına gelen Rumca “Hrisokeramos”dan geldiğine dair bir inanç var. Söylenene göre  II. Justinyanus tarafından Kuzguncuk’ta yaptırılmış olan bir kilisenin çatısı altın yaldızlı kiremitlerden yapılmış ve semt, adını buradan alıyor. Bir başka söylentiye göre ise semt önceleri Kosinitza adıyla anılıyormuş. Zamanla  bu kelime bozularak Kuzguncuk olmuş. Evliya Çelebi’nin yazdıklarından yola çıkarsak bu ad, II. Mehmed (Fatih) zamanında buraya yerleşmiş Kuzgun Baba adlı bir evliyadan geliyor. Kuzguncuk’a ilk yerleşen Museviler dışında semt tarih boyunca hem Musevilere, hem Rumlara hem de Müslümanlara ev sahipliği yapmış. Sahil hattı ise eski İstanbul geleneklerini yansıtıyor. Balıkçılar, bölge esnafı, öğrenciler ve sabah saatlerinde özellikle kadınlar bu güzel sahilin müdavimleri. Hafta sonları ise, bölgenin son zamanlardaki popülerliğine paralel olarak daha heterojen bir kitleyle doluyor. Özellikle son zamanlarda her semti etkisi altına alan cafeler Kuzguncuk sokaklarında da kendini gösteriyor. Bu popülerlikle Kuzguncuk ve sahilinin bu güne kadar Perihan Abla, Ekmek Teknesi ve Hayat Bilgisi gibi pek çok film ve dizinin arka planı ve dekoru işlevini görmesinin de payı büyük.

Beşiktaş iskeleye inip Beşiktaş – Üsküdar feribotuna binip (10dk.) Üsküdar iskelesine geçmeniz gerekmektedir. Üsküdar Mihrimah Sultan durağından 15KÇ numaralı otobüslere binip 3 durak sonra (5dk.) Kuzguncuk durağında inmeniz gerekmektedir. Yaklaşık 150 metre yürüdükten sonra (3dk.) ulaşacaksınız.

Ataşehir tarafında Sinan Reis durağından minibüse binip 34 durak sonra (35dk.) Şemsipaşa durağında inmeniz gerekmektedir. Yaklaşık 600 metre yürüdükten sonra (10dk.) Üsküdar Cami Önü durağından 15B, 15C, 15K, 15Z numaralı otobüslerden birine binip 3 durak sonra (5dk.) Kuzguncuk durağında inmeniz gerekmektedir. Yaklaşık 150 metre yürüdükten sonra (3dk.) ulaşacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir