Selim Çelebi Kimdir?

Selim Çelebi

Abdülkadir (Selim) Çelebi*, 5 Ocak 2000 tarihinde İstanbul’da doğdu ve 2020 yılında Doğuş Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümünden mezun oldu. Ardından Yeditepe Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümüne geçiş yaptı ve pek çok alanda yazılım bilgisine sahipti.

Çevresi tarafından çok sevilen Selim Çelebi sürekli olarak farklı konularda girişimler yapar yeni projeler üretmeyi çok severdi. İstanbul Yol Tarifi de bu düşüncelerinden sadece biriydi. Bu siteyi kurduğu zaman tüm vaktini ayırarak pek çok yer için yol tarifleri hazırlamıştı. Zamanla site büyüdükçe yol tarifi konseptini ziyaret edilecek mekanların bahsedildiği bir gezi rehberine dönüştürmeyi planlamaktaydı.

Yapmış olduğu en önemli projelerden biri de “Organ Bağışı Farkındalığı” projesidir. Selim doğuştan gelen kistik fibrozis hastalığıyla mücadele ediyordu ve birkaç kez büyük ameliyatlara girmişti. Bu süreçte 12 yaşındayken kendinden 2 yaş küçük bir arkadaş edinmiş ve tüm ameliyat dönemlerindeki süreçleri onunla paylaşmıştı.

Organ bağışı beklerken yaşadıklarını başkalarının yaşamaması için arkadaşıyla aralarında, bu durumdan kurtulanın insanlara “organ bağışı farkındalığı“nı aşılamak için elinden geleni yapacağına dair söz vermişlerdi.

Bu sebeple Selim, Organ Bağışı Farkındalığı projesi için hem internet üzerinden hem de bulunduğu yerlerde fiziki olarak etkinlikler ve sunumlar yapardı. Şimdiyse Selim’in vefat eden arkadaşından devralarak başlattığı proje Selim’in ardından sitemizde devam ediyor.

Selim Çelebi, 6 Ekim 2021 tarihinde vefat etmiştir.

5 Ocak 2000 – 6 Ekim 2021

*Resmi adı Abdülkadir Çelebi iken herkes tarafından Selim Çelebi olarak tanınmaktadır.